Far Temizleme Nasıl Yapılıyor?

Kayseri far temizleme işleminin nasıl yapıldığını merak edenler için bu işlemi detaylı bir şekilde aşama aşama anlatmak istiyoruz. Öncelikle farların neden temizliğe ihtiyaç duyduğunu açıklamakla başlayabiliriz. Bildiğiniz gibi otomobillerin dış aydınlatma aksamları farlardan oluşur. Bu durum farların aracın çalışıyor olmasına bağlı olmaksızın dış ortamla sürekli temas halinde olmasına neden olur. Dolayısıyla otomobillerin en çok yıpranan aksamlarından birinin farlar olduğu söylenebilir. Farların üzerinde zamanla gözle görülmeyen çizikler oluşabilir. Bu çizikler toz, kir ve yıkama suyunda yer alan kireçle dolduğunda farlar mat bir hal alır. Bu matlık ancak far parlatma işlemi ile giderilebilir.

Far temizleme işlemi tam olarak 4 aşamadan oluşur. Bu aşamalar şu şekildedir:

  1. İlk aşamada ikinci ve üçüncü aşamadaki zımparalara nazaran daha kalın bir zımpara ile farların dış yüzeyi zımparalanır. Bu aşamada yapılan zımparanın amacı farların yüzeyinde biriken kir, toz, reçine gibi kalıntıların çıkarılmasıdır. Zımpara işleminden sonra far yıkanır ve silinir.
  2. İkinci aşamada ilk aşamadakine nazaran daha ince bir zımpara ile farların yüzeyi zımparalanır. Bu aşamada yapılan zımpara işleminin amacı far yüzeyindeki kılcak çiziklerin giderilmesidir. Bu işlemden sonra da far yıkanır ve silinir.
  3. Üçüncü aşamada son derece ince bir zımpara ile far yüzeyi son kez zımparalanır. Bu işlemin amacı far yüzeyinin pürüzsüz hale gelmesi ve artık Kayseri buharlı far temizleme işlemine geçilmesidir. Far son olarak yıkanır ve kurulanır.
  4. Dördüncü ve son aşamada far yüzeyi Kloroform buharı ile temizlenir. Bu aşamaya bir nevi cila aşaması da denilebilir. Bu aşamadan sonra farlarınız ilk günkü parlaklığına kavuşacaktır. Kloroform buharının farları nasıl parlattığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Master Garage olarak bu işleme garanti veriyoruz. Far temizleme işlemi sonrasında farlarınız uzun yıllar boyunca parlaklığını korur ve bu işlemi bir kez daha yaptırmanız gerekmez.